חיפוש

איך לא ליפול ברשת?


בשנים האחרונות הולכת ומתקבעת גישה חדשה לייצוג של ידע בכלל ושל המציאות האנושית בפרט. אחרי שנים בהן שלט הייצוג של העץ בעל ההיגיון הדדוקטיבי- אינדוקטיבי ( הסקת מסקנות מהכלל לפרט ולהפך), הולך ומשתרש הגיון תפיסתי מורכב יותר בו מקיימים הפרטים מערכות יחסים מסועפות ומורכבות בהרבה.

ההתקדמות הטכנולוגית בדמותה של רשת האינטרנט הביאה לתודעה את המשמעות העמוקה של חיבוריות בין הפרטים במערכות מורכבות והעלתה אל פני השטח את ההיגיון הרשתי בו לכל הנקודות במרחב יש חיבורים וקשרים רבים. מורכבות המערכת ותפקודה נקבעים על פי כמות, טיב ומיקום הקשרים במרחב המערכת.


למרות שמערכות מורכבות מתוארות טוב יותר על ידי המטאפורה של הרשת יש להכיר במגבלות של התפיסה וזאת כדי להשתמש בה באופן מדויק יותר בבואנו לתאר מציאות.


בעולם, במציאות, אין רשתות, כלומר יש רשתות אבל לא אלה המתארות את הקשרים המורכבים בין אנשים. הרשת היא בעצם דימוי, מטאפורה, היא האופן בו אנחנו בוחרים לתאר את המציאות ולפרש אותה. ככלי פרשני הרשת מתפקדת כמעין מפה במסגרתה אנחנו מבקשים להתמצא במרחב המערכת המורכבת ולקבל מושג טוב יותר על יחסי הכוחות בתוכה, על האופן בו היא פועלת ועל טיב הקשרים המתהווים בתוכה.

למרות זאת הרעיון שהרשת מתארת את המציאות באופן מושלם 1:1 שהיא קיימת, הוא כמו הרעיון שאפשר לגור או לטייל על מפה. מפות מטבען מתארות אספקטים מסוימים של המציאות ובמידת דיוק משתנה.


באותו האופן תסבול המטאפורה הרשתית מאותם גורמי השחיקה של המפה הקלאסית. מרחב וזמן.

ברמה המרחבית הרשת מתארת רק את האספקט שהיא מבקשת לבדוק, כלומר, הרשת שבודקת את מערכת יחסי העבודה בארגון לא יכולה לתת אינדיקציה למה היא רשת קשרי החברות בארגון. באותו האופן אם נבקש לתאר רשת ספציפית של מערכת יחסי העבודה בנוגע לסוגיה או תוכן מקצועי ספציפי ייתכן ונקבל רשת אחרת לחלוטין.


הציר השני שמייצר הטעייה הוא ציר הזמן, הרשת שמתקבלת בניתוח תמיד מוגבלת ללוח הזמנים שבניתוח

(גם אם חלקן מתייחסות ליותר מנקודה אחת בזמן).

רשת ארגונית היא הפשטה של המציאות בדיוק כשם שעץ ארגוני הוא הפשטה- העף הארגוני נוטה לתאר מערכות פורמאליות והגדרות תפקיד בירוקרטיות ( והוא גם עושה זאת באופן מאוד מדויק) הרשת מבקשת לתאר מערכות מורכבות ולשמר טוב יותר את התנועה הארגונית.


היומרה של התפיסה הרשתית תוכל להתממש רק אם תתקבל התייחסות למרחב השלם של התפיסה הארגונית. שכבות של רשתות המונחות אלו על אלו ומאפשרות השוואות בין פרמטרים שונים. רשת שמתעדכנת על בסיס מדידה קבועה של ההשתנות שלה. אלו יוכלו לאפשר תיעוד של המורכבות בזמן אמת ולתת מידע למקבלי ההחלטות באופן מושכל.


0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול