חיפוש

האם חשבתם לעצב את חדר הראיונות בארגון?

נכון לא לכל ארגון יש את התקציב והיכולת לדאוג למקום ייעודי לביצוע ראיונות עבודה, אבל זה לא העניין. אני מציע לקחת את המאמר הזה כתרגיל מחשבתי ולהבין דרכו כיצד כדאי לחשוב על מרחבים ארגוניים.


כל מרחב ארגוני צריך ויכול לשרת את המטרה שלשמה הוא עוצב. על כן שנייה לפני שאנחנו בוחנים את החלל עלינו להגדיר לעצמינו היטב את המטרות הארגוניות שהוא אמור לשרת?

ראיון הוא בעצם אחת מנקודות המפגש הראשונות של עובד עם הארגון החדר שישמש לראיון יעיד על המקום אליו הגיע, על מידת הרצינות בה מתייחסים לתהליך וכמובן בהתאם לעיצוב על עולם הערכים והתפיסות הארגוניות.

במהלך הריאיון אנו מבקשים לייצר מקום שיאפשר למועמדים להביא עצמם לידי ביטוי באופן מיטבי ומצד שני לאפשר לארגון לקבל את מירב המידע על המועמדים. על חדר ראיונות לאפשר תקשורת ברמה גבוהה ובמקומות מסוימים אף לאפשר לשמור את החומרים מהריאיון להמשך דיון וקבלת החלטות.

בנוסף חדרי ראיונות טובים מאפשרים בדיקה של אופן העבודה של המועמד בפועל ונותנים אינדיקציה על הכישורים שלו.מיקום החדר

בדרך כלל, חדרי ראיונות ימוקמו במקום לא מרכזי בארגון. מיקום זה יאפשר מרחב שקט יחסית ויאפשרו למועמד להתרכז בראיון עצמו במינימום הסחות דעת. מיקום של חדרי ראיונות במקומות מרכזיים מתאימים בארגונים שמבקשים להציג למועמד את אופן העבודה היומיומי או להשתמש במרחב הארגוני כ"מושך קהל". כמובן שבמיקום שכזה יהיה קשה לצפות ולאפשר למועמד ריכוז מקסימאלי.

חדר הראיונות

על חדר הראיונות להיות בגודל שמאפשר מרווח נשימה. חדר קטן מידי ייצר תחושה קלסטרופובית וגם לא יאפשר שינוי ושליטה בסטינג בין ראיונות. חדר ראיונות צריך להיות בגודל מינימאלי של 2X3 מטר ובגודל מקסימאלי של 3X4 מטרים. על חדר הראיונות להכיל שני מרואיינים ומתראיין ולאפשר להם ישיבה באופן שמחד יאפשר למראיין הפסיבי לראות את המרואיין ומאידך לא יגרום למרואיין להתאמץ ולחלק את הקשב שלו בין שני אנשים.

הפרעות בחדר ראיונות

אלא אם שולחן משרת את הבחירה המודעת שלכם בראיון, יש לסדר חדר ראיונות פתוח. היכולת לראות את כל שפת הגוף של המועמד, את אופן הישיבה שלו, פלג גופו התחתון ואת שלל המחוות הגופניות שלו יאפשרו קבלת החלטות והתרשמות טובה יותר גם באופן לא מודע. גם חלון שמאפשר למועמד לבהות בו או לברוח אליו מייצר הסחה מיותרת בחדר ראיונות ויש להקפיד שחלונות לא יהוו אלמנט משמעותי בחלל. יש להקפיד שהצבעוניות של החדר לא תהיה דומיננטית ולכן עדיף חדרים בעלי צבע אחד. ניתן להשתמש בצבעי המותג.

מקובל להציב שעון על הקיר מאחורי המועמד כדי להימנע מהתבוננות בשעון מול עיניו של המרואיין.

שלוש כורסאות במרחקים של 1.5 מטר אחד מהשני ( כדי לא לפלוש למרחב האישי של המרואיין), שולחן עליו יונח קנקן וכוסות מים הם ההמלצה לחדר הראיונות האידיאלי.

סטינג

חדר ראיונות קבוע מאפשר לעשות התאמות לחלל לפני הריאיון. מה מידת ההפרעות שעל המועמדת לספוג במהלך יום עבודה? מהו האופן שבו הוא עתיד לעבוד למשל: שולחן ומחשב? מה היחס שלו לקולגות לקוחות ולממונים? שימוש חכם במרחב של החדר יוכל לבדוק את הכשרים של המועמד כחלק מתהליך הריאיון ולאפשר לבוחן עוד נקודות מבט מעבר לתוכן השאלות.


כמובן שיש עוד- תאורה, ריהוט, ריחות, מיתוג מעסיק אבל העיקרון ברור יש להתאים את המרחב למטרה אותה ישמש.


0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול