חיפוש

המרחב הדיגיטאלי כאן והוא כאן להישאר 2.0אז במאמר הקודם התייחסתי לכך שהמרחב הדיגיטאלי אינו עוסק רק בתיווך ממוחשב של המציאות האנושית.

נגעתי בכך שהמרחב הדיגיטאלי מקבל יותר ויותר ביטויים עצמאיים ומתנתק מהחיבור והקשר שלו למציאות הפיזית הקונקרטית. בעצם בני האדם נמצאים רגע לפני היכולת להתנתק באופן מוחלט מהטבע ולהעביר את מירב חייהם למרחב חדש. ( אולי בעצם אנחנו כבר שם)

אז מי שלא קרא את המאמר הראשון זה הזמן להשלים (הוא קצר אנחנו נמתין לכם כאן).השינוי שמתרחש לנגד עיננו מייצר בעצם ארבעה מרחבים שלכל אחד מהם השפעה שונה והתנהגות שונה. בכל אחד מהמרחבים הללו אנו מתנהלים קצת אחרת ומדגישים תכונות מסוימות או אם תרצו יכולות אנושיות.

א. המרחב הפיזי- המרחב הפיזי הוא המרחב של הצרכים הבסיסיים שלנו- העולם אליו הותאמה מערכת החושים שלנו והביולוגיה שלנו. אנחנו ניזונים מהמרחב הזה לא רק בהיבטי אוכל אלא בהיבטים רחבים יותר הנוגעים למשל לאיכות האוויר שאנו נושמים, לחשיפה לאור מיטיב וכד' המרחב הזה משמר את יכולת הקיום שלנו כאורגניזמים על הכדור אבל מאידך גם מסכן אותנו על ידי מגוון אפשרויות ראו מקרה "מגפה עולמית"

ב. המרחב הדיגיטאלי- המרחב הנפשי, אם תרצו הצד השני של בעיית גוף נפש, האזור המחשבתי הרוחני שלנו. הקולות בראש שלנו והתקשורת שלנו עם בני אדם אחרים. נכון שיש לה היבט פיזי בדמות קול אבל המהות שלה היא הבנת המסר. כלל הפעילויות המדומיינות שלנו נמצאות במרחב הזה ובכלל זה המדינה, הארגון או הקבוצה. לכל אלה יש גם היבט פיזיולוגי אבל הוא משרת את הצד הנפשי דיגיטאלי.

ג. מרחב פיזי דיגיטאלי- מציאות מדומה, הולגרמות וכל תקשורת המחשבים. מרחבים שלמים שאינם מגיבים לפיזיקה ומאפשרים ליצור סביבות מדומיינות בהן אנחנו מתפקדים באופן פיזי. ככל שהזמן חולף אנחנו נמצא במרחבים הללו באופן גופני רחב יותר ונהיה חלק מהחוויה גם בהיבטים הפיזיים דיגיטאליים שלה.

ד. מרחב דיגיטאלי פיזי- יותר ויותר מרחבים דיגיטאליים נכנסים לתוך העולם הפיזי שלנו ומתמזגים בתוכו. לוחות פרסום. מרחבים תלת ממדיים המציגים מציאות אחרת, מייצגים דיגיטליים שהם מציאות אלטרנטיבית (קבוצת TEAM LAB ודומים לה) משקפי מציאות רבודה המאפשרים תוספת למציאות הקיימת.


אנו נמצאים בעידן שבו יש ערוב בין מציאות לדמיון באופן בולט. אנחנו נמצאים בעידן שבו מושג האמת משתנה ומאבד מיכולתו לקשור בין מחשבה סובייקטיבית לקיום אובייקטיבי במציאות. אנחנו נמצאים בתחילת דרכו של עולם המשתנה בהתאם לרצונות ולצרכים האישיים שלנו או של מי שישלטו בטכנולוגיה.


0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול