חיפוש

המשרד הפיזי עדיין לא אמר את המילה האחרונה


מאמרים רבים מנבאים את מותו בטרם עת של המשרד ומסבירים באותות ומופתים כיצד כל עולם העבודה הולך להשתנות. ואמנם אני שמח מאוד על כך שסוף סוף אנשים מייחסים משמעות וחשיבה למרחב העבודה שלהם אבל אני מציע ששנייה לפני ששופכים את המים עם התינוק ניתן את הדעת למספר תחומים בהם יש חשיבות למשרד הפיזי ובמסגרתם כדאי לשמר אותו כלומר להפוך את המשרד כמנוף לתחומים הבאים:


1.     מנוף לצמיחה- הקורונה לא תישאר כאן לעד! וגם אם נלמד לחיות לצידה או לצד שלל וירוסים, אנחנו זקוקים לאסטרטגיית צמיחה. המקום בו ניתן לייצר אסטרטגיה שהיא פרי של דיאלוג בין אנשים זה המשרד. רב במקום בו ניתן לממש חדשנות על ידי מפגש דיאלוג וסיעור מוחות אפשר ליצור ולבנות את הכלים שיאפשרו לחברה שלכם לצמוח ביום שאחרי. ללא המרחב הפיזי- ללא חדרי מלחמה וסמינרים לייצור חדשנות חברות וארגונים לא יוכלו לייצר את השלב הבא.


2.     חדשנות- המחקר מראה שחדשנות היא תלוית מקום. כדי ליצור תהליכי חדשנות צריך מרכז שמאפשר לאנשים שיחה, בניית מודלים לחדשנות, בניית אב טיפוס, סיעור מוחות ובכלל ניהול דיאלוג בין אנשים שונים במרחב אחד על בסיס מפגש קבוע. ללא פלטפורמה ומקום קשה מאוד לייצר חדשנות בוודאי שבסוגיות מורכבות או סבוכות.


3.     תרבות- אנשים נוטים לא לראות זאת אבל התרבות הארגונית נטועה במקום ובמרחב. אם אין קפיטריה במרחב העבודה שלכם ממילא לא יתקיימו שם הפסקות קפה ואם אין ספה בחדר ההתכנסות של העובדים הם יישבו על כיסאות במנח מסוים שיגרום להם לסגל אופן דיאלוג מסוים. אם חדרו של המנכל מרוחק מרצפת הייצור הפער בינו לבינם ייקבע על ידי המרחב הפיזי ולא על ידי המרחב הנפשי. אי קיום של מרחב מייצר תרבות ארגונית חסרה ונכה, אי קיומו של מרחב שם סימן שאלה על מהי התרבות הארגונית ועל קיומו המוחשי של הארגון. המשרד הוא הפלטפורמה עליה בנויה התרבות.


4.     חסינות- הבית הוא המקום בו הלב נמצא. ללא מקום פיזי ארגונים מתקשים לייצר חוסן, ללא מקום לחזור אליו, להתייחס אליו, להשתייך אליו. ללא מקום שמאפשר את קיומן של פגישות אישיות עם מנהלים ועם עובדים, ללא מקום שמאפשר לדעת שבסוף יש לאן לחזור והיכן להתכנס בשעת הצורך קשה עד בלתי אפשי לייצר חוסן ארגוני.


5.     יצירתיות ושיתוף פעולה- כפי שכבר כתבתי בסעיף 2. יצירתיות ושיתוף פעולה נוצרים בעת מפגש אנושי מרובה משתתפים ודעות. שיתוף פעולה נוצר בין שונים וכך גם חדשנות. דיאלוג בעת ריחוק ובכלים דיגיטליים מעודד שיחה בין דומים ומכהה את היכולת לשתף פעולה וליצור פריצות דרך משמעותיות. העבודה מרחוק מחזקת את הפריון האישי על חשבון הפריון והערכים הקבוצתיים.


6.     תהליכי דיגיטציה- מוזר וחסר הגיון ככל שזה יישמע, הדרך הטובה ביותר ללמוד ולפתור בעיות בכל מה שנוגע לתהליכי עבודה מרחוק היא להיפגש יחד ולמצוא פתרונות. כדי לייצר למידה ועבודה מרחוק באופן יעיל עדיין כדאי וצריך להיפגש בחלל משותף לסכם כללים ולהבנות תפיסות עבודה משותפות.


7.     חיבור ותקשורת- חוק שמונת המטרים עובד במשרד ובוודאי עובד גם מרחוק. כדי ליצור קשרי עבודה יעילים בין אנשים נדרשת קירבה. אנו לא מתקשרים ולא מנהלים דיאלוג מורכב עם אנשים שמרוחקים מאתנו, כדי לשבור מחסומים וגבולות עלינו להיפגש לראות אנשים בעיננו ולייצר מגע בלתי אמצעי. המסך, המקלדת אינם תחליף לדיאלוג אנושי מורכב על כל רבדיו.


8.     גמישות- כל ההיגיון הזמיש מבוסס על היכולת לעבוד בחלל אחד, לשנות מיקומים סיטואציות ותהליכי עבודה. לייצר גמישות בחלל וירטואלי קשה הרבה יותר לייצר גמישות תהליכית בין אנשים שנמצאים במרחבי עבודה שונים ובזמנים אחרים זה כמעט בלתי אפשרי. הסיכוי שתדבקו בתוכנית ראשונית שנקבעה מראש גדול הרבה יותר בעבודה מרחוק.


9.     מיתוג מעסיק- מקום עבודה יכול להוות ולשמש מקור משיכה לעובדים מצטיינים, המקום הפיזי האווירה שבו והמיתוג שלו סביב ערכי החברה מאפשרים לאנשים להתחבר לחוויה תרבותית כולית ולרצות להשתייך אליה. המקום הפיזי הופך להיות הביטוי היחיד לקיומו של ארגון בעבור אנשים מן החוץ וללא מיקום פיזי למעשה אין מה להציג בחלון הראווה הארגוני בהיבטי גיוס. לא שאין לארגון מוצר אבל במקרים כאלה המוצר נשאר במחסני החברה כשבחלון הראווה לא מוצג דבר.


10. אווירה- בארגון מבוזר אין התחלה ואין סוף, לא ברור היכן הדברים מתרחשים ומהו ציר הזמן והמרחב בו הם קורים. יש הבדל בין ישיבה בחדר ישיבות לישיבה בחדרו של המנהל או בשיחת מסדרון. הסביבה מייצרת את ההיגיון המסדר בעבור המשתתפים ומחייבת אותם בכללי התנהגות ברורים שנגזרים מהחלל. בלי מרחב פיזי אנשים נכנסים למרחביהם האישיים של הקולגות שלהם, הם קוטעים את חוט המחשבה שלהם, הם מפריעים להם למצות תהליכים והם לא שומרים על כללי התנהגות ברורים להתנהלות ללא מרחב.


11. טכנולוגיה- תפקידה של טכנולוגיה היא לקדם את היכולת האנושית לעבוד ביחד. תפקידה של הטכנולוגיה הוא לא לקדם רק פריון. בשעה שאנחנו עובדים מרחוק אנחנו פוגעים בעבודה המשותפת ומתמסרים לטכנולוגיות מקדמות פריון. תקשורת בין אישית, שיתופי פעולה וחדשנות הם חלק מתהליכי העבודה אבל גם חלק מתהליכי ההתפתחות האישית של כל עובד. ללא תהליכים אלה ירד ערכה של העבודה בעבור העובדים והיא תהפוך למנת חלקם של שכבות מסוימות באוכלוסייה שלא תוכלנה לאפשר לעצמן חיי מימוש עצמי.


12. תהליכי שינוי- אי אפשר לקדם תהליכי שינוי בלי בנייה של מודלים, בלי ניסוי ותהיה. ארגונים חייבים להשתנות כל העת כדי לשמור על הרלוונטיות שלהם בשוק מול הלקוחות ומול המתחרים. ארגונים שלא יפגשו במקום פיזי יתקשו לייצר את הדיאלוג הנדרש כדי להבין מהם השינויים והאתגרים בפניהם הם עומדים וממילא לא ידעו כיצד לבנות שיטות עבודה להתמודדות במצבים החדשים.


 משרדים הם הרבה יותר מהסכום של כלל הדברים שנמצאים בהם, חדרים אנשים רהיטים וטכנולוגיה. משרדים שיעוצבו נכון יאפשרו לאנשים לשתף פעולה והשתמש במרחבי העבודה ובטכנולוגיה באופן שימקסם את הפעילות שלהם. משרד שמעוצב נכון מאפשר תקשורת פורמאלית וא- פורמאלית. משרד מעוצב נכון מייצר שמחת חיים וחדוות יצירה, הוא מאפשר מפגש ספונטני בין אנשים ויכולת לייצר חדשנות. למידה מתאפשרת בחללים אשר מותאמים לכך בדיוק כשם שריכוז מתאפשר בחללים אחרים. יש לבנות משרדים שישמשו בני אדם וארגונים כדי לממש את המטרות האסטרטגיות שלהם הכלליות והפרטיות אבל לשם כך ראשית יש לתת כבוד למרחב.


יש ליצור אסטרטגיה מרחבית ולממש אותה.

צריך לנצל את השינוי במקומו של המשרד כדי לבנות משרדים נכונים ויעילים יותר.


0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול