חיפוש

עולם העבודה החדשאנחנו נמצאים בעיצומו של שינוי בעולם העבודה, בענפים מסוימים הוא כבר נוכח וקיים ואילו באחרים יש עדיין תחושת קפאון. השינויים המבניים בשור העבודה עוד טרום המגפה ייצרו צורות העסקה ואופני עבודה חדשים שככל שיעבור הזמן יהיה להם יותר מקום ויאפשרו מסגרות חדשות בעולם העבודה. כבר כיום ממשלות ומדינות מתחילות לחוקק חוקי עבודה המאפשרים עבודה מבוזרת וזהו צעד ראשון בחשיבה על הכלכלה החדשה אבל עדיין יש עוד עשייה מרובה כדי להשלים פערים.


להלן מספר סוגי העסקה ואופני עבודה חדשים שהתהוו בשנים האחרונות:

1/ עובדי הגיג- תחום לא חדש אבל הולך ומקבל תאוצה- עובדים זמניים, בעבודות מתחלפות. אנשים שנותנים שירות זמני לחברה ועוברים לפרויקט הבא. הם לא עצמאיים הם לא שכירים. בתוך הענף הזה נכללים אומנים, קבלנים, עובדים עונתיים וכמובן יועצים.


2/ סלשרס- אני עושה גם וגם וגם... אני קבלן שיפוצים, אופה, מתקן מחשבים ומעביר סדנאות מקרמה. אנשים שמסרבים להגדיר עצמם תחת מקצוע או עיסוק אחד ומשלבים ביום יום שלהם מגוון רחב של עיסוקים.


3/ משחקעובדים- לבני הדור שלי אולי זה נשמע הזוי אבל כן, יש אנשים שמתפרנסים ממשחק. יותר ויותר אנשים שמשחקים בפלטפורמות רשתיות מרווחים מהן כסף ואפילו סכומים יפים. המגמה רק הולכת ועולה ויותר אנשים מצטרפים. במקומות מסוימים קוראים לתחום כלכלת עונג והיא אכן מענגת למי שיודע ואוהב את המשחק.


4/ עובדים ללא משכורת- בכל העולם עולה המודעות למשמעות הכלכלית של עובדים (עובדות) ללא שכר. עקרות בית ועובדי "תמיכה" בשוק העבודה. ההערכה היא שבארה"ב לבדה המשכורות הלא משולמות של הענף הזה הגיעו בשנה שעברה לסכום של 1.5 טריליון דולר.


5/ עובדים מיוחדים- הטכנולוגיה והביזור של עולם העבודה מאפשרים ליותר ויותר אוכלוסיות מיוחדות להצטרף לשוק העבודה. לדוגמא יש עלייה בהעסקה של עובדים אוטיסטים בעיקר בעבודות טכנולוגיות שאינן דורשות כישורי תקשורת גבוהים. התחום נקרא נוירו גיוון והוא קיבל התייחסות בוועידת הכלכלה העולמית האחרונה בדאבוס.


6/ ציידי שפע- אנשים העוסקים באיסוף ובמכירת השאריות של עידן השפע. לא מזמן צולם ביומן השבוע מי שמתפרנס מאיסוף בדלי סיגריות על שפת הים בתל אביב. כמוהו יש ענף עולמי שלם שמטרתו איסוף פסולת ומכירתה למחזור ואיסוף מזון ושימוש חוזר בו.


7/ אקסיבציוניסטים- אנשים המתפרנסים ממכירת חייהם ופרסום עצמי. על הדרך הם מוכרים זמן פרסום ומוצרים אותם מספקות להם החברות המעוניינות בשיתוף מול הגולשים. חשבונות אינסטגרם טיקטוק ופייסבוק המשמשים את בעליהם לצורך הכנסה. חלקם (התגבר במהלך הקורונה) גם חושפים את גופם הפיזי לצורך פרנסה ברשת.


8/ מורים ומאמנים- אנשים שמוכרים ברשת את התוכן שהם מייצרים. קורסים, וובינרים, פודקאסטים ושלל אמצעים לשיווק שיטות, תפיסות עולם וידע. הכל מבוצע ברשת הדיגיטאלית ובאופן פרטי בין המורה ללקוחות הקצה.


9/ ייעוץ שעתי- תעשיית הייעוץ הולכת ומשתנה בעולם הפרויקטים הולכים ומצטמצמים וייעוץ נקודתי בזמן קצר וללא מחויבות ארוכת טווח הולך ומקבל תאוצה.


10/ יצרני תוכן- אמנים, סופרים צלמים ושחקנים מוכרים ברשת תכנים ויצירות משל עצמם. הרשת מאפשרת שוק גדול ליצירה עצמאית ולא ממוסדת ומאפשרת לאומנים רבים ליצור לעצמם קהל נאמן ומשלם.* מבוסס על מאמר של חוקר עולם העבודה Andy Spence

0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול